Vzdělávání ukrajinských žáků

Publikoval Iryna Nesterova, Radek Ivanov
Datum 11.9.2023

Перш за все, робота спрямована на адаптацію учнів з України у новому середовищі, на те, щоб школярі почували себе комфортно та розуміли, що вони у безпеці. Для цього на початку було організовано роботу в клубі, де школярі працювали з психологом та вчителем з України. Діти весело та з користю проводили час: ходили на прогулянки на свіжому повітрі, знайомилися з навколишньою природою та місцевістю. Чудовою релаксацією була робота з пластиліном. В результаті якої сторили пластиліновий мультфільм про подорож з України до Чеської Республіки.

Також українські школярі мали можливість відвідувати літній табір. Що розширило їхні знання про величезну кількість архітектурних та природніх пам‘яток Праги та Чеської Республіки.

З початком навчального року 2022-2023 в школі організовано гурток української мови. Де учні не лише отримують знання, а й шанують своє коріння: дізнаються про історію та традиції Батьківщини, грають різноманітні мовні квести та ігри.

Українські школярі повноцінно вливаються в навчальний процес, намагаються активно брати участь в загальношкільних акціях. Школярі разом з батьками також беруть участь у щорічній ярмарці Zahradní Slavnosti, де усі разом готуємо і продаємо страви української кухні, виробляємо прикраси на українську тематику. Таким чином, знайомимо інших учнів та мешканців Кунратіц з традиціями та культурою України. В рамках акції Den Země школярі висадили національний символ України – калину.

Nejdříve jsme se zaměřili na adaptaci žaků z Ukrajiny v novém prostředí, aby se cítili v nové škole příjemně a věděli, že jsou v bezpečném prostředí. Z tohoto důvodu jsme na začátku (v dubnu) zorganizovali v klubu sezení, na kterých děti pracovaly se školním psychologem a učitelem z Ukrajiny. Žáci trávili mnoho volného času i v přírodě. Chodili jsme na procházky na čerstvý vzduch a poznávali okolní přírodu. Taktéž jsme si „odpočali“ během práce s plastelínou. Z tohoto „odpočívání“ vznikla plastelínová pohádka (animace) o cestě z Ukrajiny do České republiky.

Děti z Ukrajiny měly také možnost zúčastnit se letního tábora. To rozšířilo jejich znalost Prahy a České republiky, seznámily se s architektonickými a přírodními památkami.

Na začátku školního roku 2022/2023 jsme otevřeli kroužek ukrajinského jazyka. Díky tomuto kroužku mohly děti poznat dějiny a tradice jejich vlasti, účastnit se různých jazykových her, a především si zachovat svůj rodný jazyk.
Žáci se naplno ponořili do vzdělávacího procesu a snažili se aktivně zapojit do školního dění. Mohli se také spolu s rodiči aktivně zúčastnit každoročně pořádané události Zahradní slavnost. V rámci ní se vyčlenil „ukrajinský jarmark“, na kterém jsme prodávali tradiční ukrajinské pokrmy či ručně vyráběné šperky zdobené typickými ukrajinskými barvami. Seznámili jsme české žáky a obyvatele Kunratic s našimi tradicemi a kulturou. V rámci jiné akce - Den Země, jsme s žáky zasadili kalinu, národní symbol Ukrajiny.